Roze Ana Fatma

Roze Ana Fatma

Ana Fatma orucu kurban bayranmının ilk gününden itibaren sayılarak 20. günde tutulur. Bu oruç aynı zamanda 12 imamları karşılama orucudur. Bu orucu sadece bayanlar tutar. Iki nedenden dolayı bu oruç bayanlar tarafından tutulur.

Ana veya ana adayı olarak Ana Fatma’nın ciğer acısını paylaşmak. Raa Haq’a göre Ana Fatma daha ogulları Hasan ve Hüseyin doğmadan onları görür ve nasıl öleceklerini bilir. Efsaneye göre Ana Fatma Melek Cebrail ile Cenette gider ve Cenettin bir köşesinde oynayan yeşil ve kızıl başlı iki çocuk görür. Bunların kim olduğunu sorduğunda, bunlar senin cocukların Hasan ve Hüseyin cevabını alır. Peki başlarinda ki renkler neden ayrı diye sordugunda ise; yeşil başlı olan oğlun Hasan dır ve zehirlenerek öldürülecek, kırmızı başlı ise oğlun Hüseyin dir, Kerbela da şehit edilecek yanıtını alır. Cenetten çıktıktan sonra Ana Fatma çocuklarının yasını tutar.
Raa Haq’a göre öldükten sonra ve de kıyamet günü sorgu ve sualde bayanların şefatçısı Ana Fatmadır. Bu oruçla Ana Fatma nın şefatı istenir.

Bu oruçta diğer oruçlar gibi tutulur, yeme ve içmede her hangi bir kısıtlama yoktur. Fakat ertesi gün 12 imamlar orucu başladığından dolayı, 12 imamlar da yenmiyen şeyler de bu oruçta da yenmez.
can bende başka bir bilgiler vereyim insanlar belki hatırlar veya öğrenir ,onikimamlardan 7 gün sonrada aba müslüm çorbası yani aşuresi yapılır özeliği sütle yapılması(başköylü hasan efendi iki aşureyide sütle yaparmış),mart ayının 7 sinde yerle gök bir araya geldiği gündür o gün dualar edilir kutlama yapılır,ninelerimiz üstümüze su atar veya suyun altından geçmemizi isterlerdi küçük bir not.

Alevikutuphanesi hakkında

Neden Aleviyiz? Yaşamı, evreni, dünyayı, insani ve bütün bunlarla ilintili ne varsa; doğru tanımlamak, kavramak, anlamak için Aleviyiz! Neden Aleviyiz? Kuranı kutsal kitap. Hz. Muhammed`i peygamber, Hz. Ali`yi ve On İki imamları rehber, Hacı Bektaş Veli`yi Hünkar, Pir Sultan Abdal`i Pir olarak bildiğimiz için Aleviyiz! Neden Aleviyiz? Asırlardır yok edilmek istenen, baskılara, katliamlara, iftiralar maruz kalan mazlum bir toplumun, haksızlığa ve zalimliğe boyun eğmeyen bir toplumun üyesi olmak için Aleviyiz! Neden Aleviyiz? Asırlardır insanlığa ışık tutan erenlerin, evliyaların, cümle kamil insanların şerefli ve aydınlık yolunda yürümek için Aleviyiz! Neden Aleviyiz? Yozlaşıp değerlerimize yabancılaşmamak için, Yobazlaşıp gerici gelenekleri inanç diye bilmemek için, Serçeşmeden yoksun kalmamak için, Yoksul olmamak için Aleviyiz! Bütün yozlara ve yobazlara inat ALEVİYİZ! ALEVİLİK inancımızdır

Mayıs 24, 2014 tarihinde KONULAR içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Roze Ana Fatma için yorumlar kapalı.

Yorumlar kapalı.

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

Alevi Kütüphanesi

Bismişâh Allâh Allâh Gerçeğe Hû

%d blogcu bunu beğendi: